ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7695460
*
nr 769 5460
GOUACHE
Sädesfält, signerad-75, subject size: 39x56,
Sädesfält, signerad-75, motivets mått: 39x56
Estimate:
500
Auction date:
Monday August 6 2012
at 17:26:22
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sädesfält täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39
-
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01
*
GOUACHE
nr 769 5460
GOUACHE
Sädesfält, signerad-75, subject size: 39x56,
Sädesfält, signerad-75, motivets mått: 39x56
Estimate: | 500 |
---|---|
Auction date: |
Monday August 6 2012 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sädesfält täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39 -
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01